Ramazan Yılmaz Hoca Kimdir? – Kısaca hayatı ve Eserleri

Ramazan Yılmaz hoca kimdir:

Ramazan Yılmaz 1952 Haziran’da Ankara Haymana kazası Eskikışla köyünde doğdu.
İlk okulunu köyünde, orta okul ve liseyi Ankara’da tamamladıktan sonra, Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulunda okudu.

5-6 yaşlarında köylerinde ilk okul bulunmadığı için Kur an kursunda hafızlık çalışmalarına 9 yaşına kadar Kur an okuyan, 9 yaşından sonra köylerinde açılan ilk okula başlayan Ramazan Yılmaz, 15-16 yaşlarında Ankara’ya gitti. 1972 yılında Adıyaman Menzil’deki Nakşi tarikatına girdi, ancak 1976 yılında Kur an mealini okuyunca tarikatın gayri İslâmi ve Kur an’a aykırı olduğunu görerek tarikattan ayrıldı.

1976 yılında Kur an’ı tebliğ çalışmalarına insanları Kur an’a ve Tevhidi esaslara insanları davet etmeye başladı, bu çalışmaları halen devam etmektedir.

1995 te Kur an’i Mücahede Dergisini çıkarmaya başladıktan sonra sonra Kemalist sistemle yüzyüze gelen Yılmaz, defalarca tutuklandı, iki defa ceza evine konuldu. 2001 yılında gazeteci olması nedeniyle çıkarılan basın affıyla ceza evinde çıktı, ancak iki gün sonra hakkında tekrar tutuklama çıkardılar kalan cezalarını yakmak için. bunun üzerine yurt dışına hicret etti.

11 yıl boyunca ülkesine giremedi. yurt dışında yine faaliyetlerini sürdürdü, bulunduğu yerlerde sohbetler yapan Yılmaz, bir iki yıl ara verdiği Kur ani Mücahede dergisini çıkarmaya devam etti.
internet medyası üzerinde konuşmalarını ve yazdığı eserlerini yayınladı.

1996 yılında kitap yazmaya başladı.

Şimdiye kadar 7 kitap, başladığı Kur an tefsirinin 2 cildini çıkardıktan sonra,
Kur an’ın mealini yapmaya başladı.

Yılmaz, tefsir çalışmalarına hem sanal medyada hem de normal olarakta devam etmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*